Hırsızlık Konusunda Uyarılar

  Evden çıkmadan önce kapı ve pencerelerinizi kapatmadan ve kilitlemeden çıkmayınız. Dalgınlıkla kapı üzerinde anahtar unutmayınız.
  Evden uzun süreli ayrılacaksanız veya tatile çıkacaksanız, kapı komşunuza ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz yerin adres ve telefonunu bırakınız.
  Evinizden uzun süreli ayrıldığınızda, değerli eşya ve mücevherlerinizi güvendiğiniz birisine emanet ediniz veya yanınıza alınız, yada banka kasasına koyunuz.
  Kısa süreli bile olsa komşunuza gittiğinizde mutlaka kapınızı kilitleyiniz.
  Akşam dışarıya çıktığınızda 3-5 saat sonra dönecekseniz, evinizin ışıklarından bazılarını, televizyon veya radyonuzu açık bırakınız.
  Seyyar satıcı, pazarlamacı, dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi, tamirci, TEK görevlisi, depremde zarar gören evleri tamir görevlisi veya çeşitli bahanelerle evinize girmek isteyenleri almayınız.
  Evinizin zili çalındığında, tanımadığınız birini soran şüpheli şahısları eşkali ile birlikte hemen polise bildiriniz.
  Apartman giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz.
  Apartman giriş kapısı ziline basıldığında zil çalanı tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayınız.
  Kapı zili basıldığında mercek deliğinden bakınız. Tanımadığınız birisi ise şüpheli bir durumu varsa kapıyı açmadan eşkalini Polise bildiriniz.
  Hırsızlar gündüzleri genelde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girerler. Kapı kırılma gürültüsü duyduğunuzda komşunuzun kapısını kontrol ediniz.
  Rasgele takılan Çelik Kapıların, levye, kriko vb. aletlerle zorlanıp eve girilebileceğini unutmayınız.
  Özellikle yaz aylarında zemin kat ve birinci katta oturuyorsanız; pencere ve balkon kapılarını açık bırakmayınız. Eğer açık bırakmak zorundaysanız para, altın, cep telefonu gibi kıymetli eşyalarınızı evinizin gelişigüzel yerlerine bırakmayınız.
  Hırsızların pencereleri tornavida gibi aletlerle birkaç saniyede açtıklarını unutmayınız.
  Zemin kat, birinci kat veya hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapılarına demir parmaklık yaptırınız.
  Çatı katlarındaki banyo, tuvalet pencerelerinden ve havalandırma boşluklarından hırsızın eve girebileceğini unutmayınız.
  Evinizdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını unutmayınız. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde hemen polise bildiriniz. Evinizdeki küçük çelik para kasalarını, evinizin gizli bir yerine monte ederek saklayınız.
  Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını kırıştırırlar. Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayınız.
  Tatile gittiğinizde veya uzun süreli evinizden ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu evraklarla dolu (elektrik faturası, su faturası vb.) olan daireleri seçerler.
  Semt pazarlarının kurulduğu günlerde o civarda bulunan evlerde o gün daha fazla hırsızlık olabileceğini unutmayınız.
  Hırsızların her türlü kasayı murç, matkap vb. aletlerle rahatlıkla açabildiklerini unutmayınız.
  Mümkünse kapınıza çift emniyetli kilit sistemi yaptırınız. · Evinizin etrafında şüpheli birisini gördüğünüzde 155 Polis İmdat veya en yakın Polis Merkezine bildiriniz.
  Büyük sitelerde özel güvenlik görevlileri tutunuz. · Evinizin etrafını ışıklandırınız.
  Hırsızlığı karşı evinizde bulunan kıymetli eşyaları sigorta ettiriniz.
  Evinize alarm sistemi kurdurunuz.
  Tüm bunlara rağmen evinizde hırsızlık meydana gelmişse telaşlanmayınız. Hiçbir şeye dokunmadan en yakın Polis Karakoluna bildiriniz.

İŞ YERİ HIRSIZLIĞINA KARŞI ÖNLEMLER

  İşyerinizin pencerelerine mutlaka demir korkuluk yaptırınız. İşyerlerinden ayrılmadan önce pencereleri kapatmayı unutmayınız.
  İşyerinizi kapatırken kapıyı mutlaka kilitleyiniz.
  İşyerinizin kepenk kilitlerinin sert bir cisimle kırılabileceğini ve duvarların delinebileceğini unutmayınız.
  Büyük iş merkezlerinde veya hanlarda iş yeriniz varsa, hırsızların gündüzden içeride kalıp gece hırsızlık yapabileceklerini unutmayınız. Saklanabilecekleri yerleri bekçi veya özel güvenlik görevlilerine kontrol ettiriniz
  İşyerinizden çok kısa süreli ayrıldığınızda bile kapınızı mutlaka kapatınız veya içeride bir yakınınızı bulundurunuz.
  İşyerlerine çatı katlarından girilebileceğini unutmayınız. Çatı katlarındaki kapı ve pencereleri sürekli kilitli tutunuz.
  Telefonda sizi maliyeci adı altında komşunuzun işyerine çağıran şahıslara itibar etmeyiniz. Gitmeniz gerekiyorsa kapınızı mutlaka kapatıp gidiniz.
  Kuyumcular tanımadıkları, şüphelendikleri şahıslardan ve 18 yaşından küçüklerden altın satın almamalıdırlar.
  İşe alacağınız şahısları önceden iyice araştırınız. Özellikle yabancı uyruklu şahıslara daha çok dikkat ediniz.
  Çalışma saatleri dışında çelik para kasalarında para ve ziynet eşyası bulundurmayınız. Hırsızların her türlü çelik para kasalarını murç, matkap vb. aletlerle rahatlıkla açabildiklerini unutmayınız.
  İşyeri komşularınızla birlikte bekçi veya özel güvenlik görevlisi tutunuz.
  Şüphelendiğiniz kişileri 155 Polis İmdat'a bildiriniz.
  Tanımadığınız kişilerden veya seyyar satıcılardan faturasız, saat, cep telefonu, müzik seti, gibi eşyalar satın almayınız.
  İşyerinizi hırsızlığı karşı sigorta ettiriniz.
  İşyerinize alarm sistemi ve güvenlik kamerası taktırınız.
  Her şeye rağmen işyerinizde hırsızlık olmuşsa telaşlanmayınız. Hiçbir şeye dokunmadan en yakın Polis Karakoluna bildiriniz.